Nice Run 1200HS Gear motor with built-in control unit HI-SPEED
Product code: #7142
Manufacturer: Nice
  • gate weight up to: 1200kg
  • 24V DC motor
  • BLUEBUS technology
  • works with Oview programer (required IBT4N interface)
  • Ideal for use intensive
Delivery and tax:
Poland VAT: 23.00% change
Shipping cost from:
Payment methods:
Items bought with this product:
Nice ROA8 M4 metal rack Nice ELDC LED flashing signal light 12/24V Photocell Nice EPMB ERA Medium BLUEBUS Nice ON3EBD 3-channel remote two-way Nice OVIEW/A R01 Display programmer +IBT4N interface Nice OXIBD 4-channels receiver two-way Nice RBA1 Inductive limit switch Nice ROA81 M6 rack Photocell Proxima PMBB Bluebus Nice B12-B 12 V, 7.2 Ah batteries
Nice RUN 1200HS gear motor with built-in control unit
DRIVE PURPOSE:
RUN 1200HS The electromechanical actuator enables the automation of sliding gates with:
  • up to 1200kg
  • maximum number of cycles per hour: 15
The most important advantages of the drive and the set include:
sturdy:base and release in pressure die cast with easy to open handle.
Very quiet: gear motor on bearings.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
ELECTRICAL DATA
power supply (Vac 50/60 Hz): 230V
absorption (A): 1,8
power (W): 700
motor power: 24V DC
PERFORMANCE DATA
speed (m/min): 19
work cycle (cycles/hour): 15
DIMENSIONAL AND GENERAL DATA
protection level (IP): 44
working temp: (°C min/max): -20...+50
dimensions (mm): 400x255x387mm