Satel MSD-300 Bezprzewodowa czujka dymu i ciepła dla systemu MICRA

196,80 PLN zawiera 23.00% VAT
Kod produktu: #4126
Producent: Satel
  • Wczesne wykrycie rozwijającego się pożaru
  • Wbudowana syrena
  • Wykrywanie i sygnalizacja zabrudzenia komory detekcyjnej

Dostawa i podatek:
Polska VAT: 23.00% zmień
Koszt wysyłki od:
9,99 PLN

Produkty uzupełniające:
Bateria litowa DURACELL CR123A

Czujka dymu i ciepła, której zadaniem jest wczesne wykrycie rozwijającego się pożaru. Oprócz przekazania informacji o zagrożeniu do centrali, czujka MSD-300 może ostrzegać o niebezpieczeństwie za pomocą wbudowanego sygnalizatora dźwiękowego. W przeciwieństwie do typowych czujek dymu, urządzenie to zareaguje nie tylko na widzialny dym, ale także na szybki wzrost temperatury, zapewniając pełniejszą ochronę przed niebezpieczeństwem pożaru.

Cechy:

  • Czujnik dymu widzialnego zgodny z normą EN 54-7.
  • Czujnik termiczny zgodny z normą EN 54-5.
  • Czerwona dioda LED do sygnalizacji optycznej.
  • Przetwornik piezoelektryczny do sygnalizacji akustycznej.
  • Funkcja testowania.
  • Styk sabotażowy (nadzorowany w przypadku pracy w systemie MICRA).

Opis działania

Do wykrywania dymu widzialnego wykorzystywana jest metoda optyczna. Kiedy stężenie dymu w komorze optycznej przekroczy określony próg, wywołany zostanie alarm. Parametry pracy czujnika dymu są modyfikowane w zależności od zmian temperatury rejestrowanych przez czujnik termiczny (termistor).

Czujnik termiczny pracuje zgodnie z wymaganiami klasy A1R (EN 54-5). Alarm zostanie wywołany po przekroczeniu określonego progu temperatury (54 °C – 65 °C) lub w przypadku zbyt szybkiego wzrostu temperatury.

Alarm sygnalizowany jest optycznie (ciągłe świecenie diody) i akustycznie (dźwięk przerywany) przez 2 minuty. Naciśnięcie przycisku testu/kasowania (oznaczony literą A na rysunku 1) w trakcie alarmu skasuje alarm. Informacja o alarmie jest przesyłana drogą radiową do modułu alarmowego MICRA. Po ustąpieniu przyczyn alarmu, wysłana zostanie informacja o końcu alarmu.

Co 15 minut czujka wysyła transmisję z informacją o stanie styku sabotażowego i baterii. Okresowe transmisje służą do nadzorowania obecności i sprawności czujki przez moduł MICRA.

Zastosowanie:

Sygnalizacja rozwijającego się pożaru małych obiektów: kiosków, domków letniskowych, butików, garaży wolnostojących i warsztatów 

Zawartość zestawu:

Czujka, osłona przeciwpyłowa, bateria litowa CR123A, elementy montażowe, instrukcja obsługi

Montaż

Czujka przystosowana jest do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Powinna być instalowana na suficie, w odległości minimum 0,5 metra od ścian lub innych obiektów.

Poniższy opis dotyczy montażu czujki, która ma pracować w systemie MICRA. Jeżeli czujka ma pracować samodzielnie, należy pominąć kroki 5 i 6.

  1. Zdjąć plastikową osłonkę przeciwpyłową.
  2. Przekręcić pokrywę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i ją zdjąć.
  3. Wyjąć baterię i zdjąć z niej folię zabezpieczającą.
  4. Zamontować baterię z powrotem.
  5. Zarejestrować czujkę w module alarmowym MICRA (patrz: instrukcja obsługi modułu alarmowego MICRA).
  6. Sprawdzić, czy transmisje z czujki umieszczonej w wybranym miejscu montażu docierają do modułu alarmowego MICRA. W celu wysłania transmisji zamknąć i otworzyć styk sabotażowy. Jeżeli transmisja alarmu zostanie odebrana, kontynuować montaż. Jeżeli transmisja alarmu nie zostanie odebrana, wybrać inne miejsce montażu i powtórzyć test.
  7. Przy pomocy kołków i wkrętów przymocować podstawę obudowy do sufitu.
  8. Zamknąć obudowę czujki.
  9. Nacisnąć i przytrzymać przycisk testu/kasowania, aby upewnić się, że czujka działa. Po paru sekundach powinien zostać wywołany alarm.
  10. Jeżeli w obiekcie, w którym instalowana jest czujka, prowadzone są jeszcze jakiekolwiek prace grożące zabrudzeniem komory optycznej, na czujkę należy założyć tymczasowo plastikową osłonkę przeciwpyłową.

Materiały do pobrania

Inni klienci kupili również: